75-lecie Szkoły

75-lecie Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu

„W przeszłość prowadzą nas wspomnienia, a w przyszłość marzenia”.

W 2023 roku Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych obchodzi jubileusz 75-lecia swojej działalności. Z tej okazji zainicjowano szereg wydarzeń, które podkreślały naszą tożsamość i długoletnią tradycję. Odbyły się liczne konkursy i wydarzenia związane z obchodami jubileuszu, między innymi: konkursy literackie „ZSSIB za 25 lat” oraz „Kartka z pamiętnika ucznia”, konkurs historyczny ze znajomości 75 –letniej historii szkoły, konkurs anglojęzyczny „Maria Skłodowska – Curie’s life and work ”, konkurs fotograficzny „BĄDŹ jak CURIE” oraz konkurs plastyczny „Sceny z życia Marii Curie-Skłodowskiej”.

Przygotowane zostało również okolicznościowe wydawnictwo, które w wersji elektronicznej zostało zamieszczone na stronie szkoły.

Kulminacja obchodów miała miejsce 21 kwietnia 2023 roku. W tym dniu nasza szkoła zgromadziła wielu znamienitych gości: posła na Sejm RP Mieczysława Kasprzaka, archiprezbitera jarosławskiego ks. Prałata Andrzeja Surowca, wicestarostę Mariusza Trojniaka, burmistrza miasta Jarosławia Waldemara Palucha; naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Martę Kurpiel; zastępcę Dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych PWSTE w Jarosławiu Urszulę Pietrzyk, reprezentującego Podkarpacką Kurator Oświaty – Augustyna Jędruchów, radnego Powiatu Jarosławskiego, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Marka Kucaba; radnego Powiatu Jarosławskiego, przewodniczącego Komisji Oświaty Stanisława Sopla; radną Powiatu Jarosławskiego i dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Elżbietę Śliwińską-Dąbrowską; radnego Powiatu Jarosławskiego Tomasz Kuleszę; , dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu Jadwigę Marycką-Legeny; dyrektora Muzeum Kamienica Orsettich
w Jarosławiu Konrada Sawińskiego; dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu Wojciecha Głąba; dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu Ewę Szpitman; dyrektora Powiatowego Ogniska Baletowego im. L. Nartowskiej w Jarosławiu Roberta Drewniaka; dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jarosławiu Olafa Pokrywkę; komendanta Ochotniczego Hufca Pracy Oddział w Jarosławiu Wiolettę Propolę; dyrektora Zakładów Mięsnych SOKOŁÓW S.A Oddział w Jarosławiu dr Leszka Wybrańca; dyrektora ds. Marketingu Sokołów S.A.: Mariusza Stasieńko; artystę plastyka (twórcę muralu) Marka Gliwę; dyrektorów jarosławskich szkół, przewodniczących nauczycielskich związków zawodowych Jadwigę Piątek oraz Andrzeja Mamaka, byłych dyrektorów naszej szkoły, pracodawców, sponsorów, absolwentów, rodziców i przyjaciół szkoły. Wszyscy goście mogli upamiętnić swój udział w uroczystości wpisując się do pamiątkowej księgi honorowej.

Podczas uroczystej akademii przedstawiono historię szkoły, która przez lata zmieniała swoje oblicze, by stać się, na przekór metryce, placówką nowoczesną, otwartą na świat i potrzeby młodych ludzi. W czasie przemówień gości nie zabrakło życzeń, kwiatów, upominków i ciepłych słów.

Podczas akademii młodzież zaprezentowała kierunki kształcenia w naszej szkole w formie krótkich pokazów, co spotkało się z aplauzem widowni. Nie zabrakło okolicznościowych piosenek i nostalgicznej poezji. Wielką atrakcją dla zebranych okazało się nietypowe zaproszenie na pokład samolotu, który przeniósł wszystkich do miejsca wmurowania kapsuły czasu i odsłonięcia okolicznościowego muralu. W trakcie podróży w chmurach pasażerowie mogli obejrzeć film przedstawiający historię szkoły i skorzystać z serwisu upominkowego, w ramach którego stewardesy rozdawały mydełka wykonane
w szkolnym laboratorium chemicznym, okolicznościowe wyroby cukiernicze z naszej pracowni oraz pamiątkowe stempelki

Końcowym, ale nie mniej ważnym, elementem uroczystości było wmurowanie kapsuły czasu, w której umieszczono przedmioty charakterystyczne dla naszej szkoły i otaczającej nas rzeczywistości.

Znalazły się wśród nich: kartka z pamiętnika uczennicy, prace pisemne „ZSSIB za 25 lat”, nośniki pamięci zawierające wydanie okolicznościowe z okazji 75-lecia oraz archiwum strony internetowej szkoły; filmiki ze szkolnych pracowni zawodowych, pamiątkowe zdjęcie społeczności szkolnej, sprawozdanie finansowe za I kwartał 2023 roku, list od rady pedagogicznej do przyszłych pracowników szkoły; maseczka uszyta przez panią dyrektor w pierwszych dniach pandemii; przedmioty wybrane przez uczniów w drodze głosowania, które uznali za charakterystyczne dla ich czasu szkolnego: identyfikator, zakładka, symbole mediów społecznościowych i komunikatorów naszych czasów, smartfon, puszka po energetyku, opakowanie oraz paragon z „Żabki”, oryginalne, nietypowe uwagi z dzienników lekcyjnych oraz nośnik zawierający wirtualny spacer po szkole. Do tych przedmiotów dołączono również „Szkolny List do przyszłości” przygotowany przez naszych przyjaciół i pracodawców państwa Janinę i Władysława Wyczawskich oraz nośnik pamięci przygotowany przez fundatora kapsuły, wieloletniego partnera szkoły oraz sponsora – Zakłady Mięsne SOKOŁÓW S.A. oddział w Jarosławiu. Bezpośrednio po wmurowaniu kapsuły nastąpiło również uroczyste odsłonięcie muralu przedstawiającego naszą patronkę – Marię Curie – Skłodowską
i dawne nazwy szkoły.

Dodatkowo obok muralu zostały wyłożone kroniki szkolne dokumentujące karty historii ZSSiB, które mogli przejrzeć goście zebrani na uroczystości. Każda z pracowni szkolnych otworzyła w tym dniu swoje podwoje, zapraszając do zwiedzania. Dla wszystkich gości w naszych pracowniach gastronomicznych oraz dzięki uprzejmości pana Tadeusza Słowika i restauracji „Klasyczna” w Jarosławiu przygotowano również poczęstunek.

W godzinach popołudniowych odprawiona została uroczysta Msza Św. w kościele Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu . Bezpośrednio po niej odbyły się spotkania absolwentów w murach szkoły. 75 lat funkcjonowania szkoły podkreślił piękny tort urodzinowy przygotowany przez szkolną pracownię cukierniczą. Przez ponad siedem dekad mury placówki opuściło tysiące młodych ludzi. Łączy ich jedno. Przekonanie, że ZSSiB to więcej niż szkoła.

Sponsorami 75-lecia byli:

Zakłady Mięsne SOKOŁÓW S.A. oddział w Jarosławiu Restauracja KLASYCZNA Tadeusz Słowik w Jarosławiu Fabryka Pieczywa Cukierniczego „SAN” – Pajda Sp. z o.o. w Jarosławiu Restauracja Azjatycka THANG DINH MANH w Jarosławiu Dwór Hetman w Jarosławiu Państwo Janina i Władysław Wyczawscy Maria Piekuś Usługi Gastronomiczne i Transportowe Handel Detaliczny i Hurtowy w Jarosławiu Salon Fryzjerski U KASI w Jarosławiu p. Kataryna Wróbel Salon Fryzjersko-Kosmetyczny DIANA w Jarosławiu p Maria Wojdyła ER-TEL s.c. w Jarosławiu

Patronat medialny nad uroczystością objęły: