Aktualności

Więcej informacji znajduje się na  portalu społecznościowym Facebook

Narodowe Święto Niepodległości w ZSSiB

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
Nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” Józef Piłsudski

10 listopada 2023r. cała społeczność szkolna wzięła udział w patriotycznej biesiadzie z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Biesiada poświęcona była Polakom, którzy zginęli w imię wolności i niezależności Polski. Tym, co skrzyżowali miecze pod Grunwaldem, tym, co szli
z Krakowa z Kościuszką, tym, co cierpieli pod pruską niewolą i umęczeni ginęli w śniegach Sybiru. Tym, którzy walką zdobyli niepodległość Polski w roku 1918. Bohaterom II wojny światowej i żołnierzom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

W trakcie biesiady towarzyszyły nam pieśni patriotyczne, słowa polskich poetów oraz myśli Józefa Piłsudskiego, wybitnego twórcy Polski niepodległej. Wspólny śpiew, przejmujące wiersze, udział w quizie patriotycznym sprawiły, że biesiada stała się wspaniałą lekcją historii.

Podczas biesiady wybrzmiały słowa:
Miłość do Ojczyzny to nie slogan.
To dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.
To obowiązek.

W trakcie uroczystości zostały również wręczone dyplomy i nagrody laureatom tegorocznego XIII szkolnego Konkursu Piosenki i Pieśni Niepodległościowej:
I miejsce Weronika Homik kl. 1Th
II miejsce nauczyciele/katedra wych.fiz. w składzie: Jolanta Pajda, Edyta Stańda, Jacek Mikłasz, Maciej Jastrzębski, Konrad Zieliński
III miejsce Martyna Perżyło kl.2Ta Wyróżnienie: Martyna Kruk kl.1tf, Jolanta Gółka kl.1Tf

Organizatorzy: Bernadetta Chrzan, Hanna Wojciechowska-Kiwior, Bożena Wojciechowska bardzo dziękują uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: Weronika Homik kl.1Th, Milena Brzana kl.3Tft, Agata Nowak kl.5Ttp, Klaudia Bednarczyk 2Tt, Faustyna Olejarz 1k, Rusinek Konrad 3Tżh, Kacper Wójtów 3Tżh, nauczyciele: Jacek Mikłasz, Magdalena Poczaj, Izabela Kilar, Małgorzata Koszyk, O. Nataniel W tym dniu odbył się również konkurs na najciekawszą stylizację w barwach biało-czerwonych. Wiele klas przygotowało ciekawe stroje w polskich barwach narodowych. Uczniowie ZSSiB świętowali także poprzez rozdawanie społeczności lokalnej tradycyjnych, upieczonych w szkolnych pracowniach cukierniczych, „niepodległościowych rogalików”. Pokrywający je biało-czerwony lukier podkreślał ich „patriotyczny” smak i przypominał o kolejnej rocznicy niepodległości.
Polska!
O, ileż w jednym słowie
Może się zmieścić wielkiej treści,
Ile rozpaczy i boleści,
Nikt nie wyliczy, nikt nie powie,
Chyba, że tylko polskie serce,
Co wiek przetrwało w poniewierce…

14 października to szczególna data dla wszystkich związanych z oświatą. Święto Komisji Edukacji Narodowej, potocznie zwane „Dniem Nauczyciela” to wspaniały moment, aby zatrzymać się na chwilę i popatrzeć z innej perspektywy zarówno na nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, jak i uczniów i rodziców. Wszak razem tworzymy społeczność, która powinna się rozumieć i wspierać. Uroczysta akademia, która odbyła się 13 października, przypomniała nam wszystkim, jak ważny i potrzebny jest zawód nauczyciela. Pani Dyrektor nagrodziła pracę wyróżniających się pedagogów i pracowników niepedagogicznych szkoły. Młodzież, pod opieką pani A. Hrycewicz, przygotowała piękny montaż słowno-muzyczny, w którym nawiązała do 250. rocznicy powstania KEN. Na ręce pań dyrektor Samorząd Uczniowski złożył kwiaty i życzenia dla całego grona pedagogicznego. Dziękujemy za tak wspaniały dzień dla całej społeczności ZSSiB.

„PRAWA AUTORSKIE I OCHRONA WIZERUNKU W INTERNECIE”

Powiat Jarosławski powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda („w górę serca”) realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej. Celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do darmowej pomocy, świadczonej w wyznaczonych punktach przez prawników, doradców obywatelskich i mediatorów, wsparcie mieszkańców (w tym młodzieży) w radzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, a także podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej poprzez różnorodne działania edukacyjne.

W ramach działań edukacyjnych przekazujemy e-gazetkę prawną, pt.: „PRAWA AUTORSKIE I OCHRONA WIZERUNKU W INTERNECIE”

Wakacje dobiegły końca. Przed nami nowy rok szkolny, nowe wyzwania i nowe obowiązki. Szczególnie ciepło witamy uczniów klas pierwszych, dla których przygoda z naszą szkołą dopiera się zaczyna.

Podsumowanie projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000060015 współfinansowanego przez Unię Europejską; Sektor – Kształcenie i szkolenia zawodowe Akcja 1 – Mobilność uczniów i kadry ( KA121-VET).

W dniu 22 czerwca 2023r. koordynatorzy i uczestnicy podsumowali działania projektowe rozpoczęte w styczniu b.r. W miesiącu maju osiemnastu uczniów i dwóch nauczycieli ZSSiB realizowało praktyki zawodowe oraz staże job schodowing w greckiej Paralii i włoskim Rimini. Partnerami projektu był Hotel Honorata oraz firma AIRimini. Był to czas wszechstronnego rozwoju i ksztaltowania kompetencji zawodowych, językowych, spolecznych. Pobyt w klimacie śródziemnomorskim sprzyjał aktywnemu spędzaniu wolnego czasu, poznaniu kultury, zabytków, kuchni greckiej oraz włoskiej. Opinie uczestników i partnerów projektu potwierdzają wysoką jakość tegorocznych mobilności. Rezultaty projektu zostały zaprezentowane przez młodzież podczas czwartkowego spotkania. Uczestnicy otrzymali certyfikaty z rąk pani Dyrektor Doroty Wierzbińskiej-Dubaj. Koordynatorzy oraz uczestnicy projektu składają serdeczne podziękowania wszystkm osobom, dzięki ktorym możliwa była realizacje kolejnego projektu w ZSSiB.

8 czerwca 2023 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Szkoła w tym dniu jest nieczynna.

Szkoła Promująca Zdrowie

Zapraszamy do galerii wydarzeń na fb

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych to czas, który kojarzy nam się z pożegnaniem. Ale pamiętajmy, że dla tych młodych ludzi to dopiero początek nowego, dorosłego życia. Przecież, jak powiedział poeta „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…” Życzymy wam więc drodzy maturzyści WSPANIAŁEJ przyszłości i spełnienia marzeń.

75-lecie Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu

„W przeszłość prowadzą nas wspomnienia, a w przyszłość marzenia”.

W 2023 roku Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych obchodzi jubileusz 75-lecia swojej działalności. Z tej okazji zainicjowano szereg wydarzeń, które podkreślały naszą tożsamość i długoletnią tradycję. Odbyły się liczne konkursy i wydarzenia związane z obchodami jubileuszu, między innymi: konkursy literackie „ZSSIB za 25 lat” oraz „Kartka z pamiętnika ucznia”, konkurs historyczny ze znajomości 75 –letniej historii szkoły, konkurs anglojęzyczny „Maria Skłodowska – Curie’s life and work ”, konkurs fotograficzny „BĄDŹ jak CURIE” oraz konkurs plastyczny „Sceny z życia Marii Curie-Skłodowskiej”.

Przygotowane zostało również okolicznościowe wydawnictwo, które w wersji elektronicznej zostało zamieszczone na stronie szkoły.

Kulminacja obchodów miała miejsce 21 kwietnia 2023 roku. W tym dniu nasza szkoła zgromadziła wielu znamienitych gości: posła na Sejm RP Mieczysława Kasprzaka, archiprezbitera jarosławskiego ks. Prałata Andrzeja Surowca, wicestarostę Mariusza Trojniaka, burmistrza miasta Jarosławia Waldemara Palucha; naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Martę Kurpiel; zastępcę Dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych PWSTE w Jarosławiu Urszulę Pietrzyk, reprezentującego Podkarpacką Kurator Oświaty – Augustyna Jędruchów, radnego Powiatu Jarosławskiego, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Marka Kucaba; radnego Powiatu Jarosławskiego, przewodniczącego Komisji Oświaty Stanisława Sopla; radną Powiatu Jarosławskiego i dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Elżbietę Śliwińską-Dąbrowską; radnego Powiatu Jarosławskiego Tomasz Kuleszę; , dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu Jadwigę Marycką-Legeny; dyrektora Muzeum Kamienica Orsettich
w Jarosławiu Konrada Sawińskiego; dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu Wojciecha Głąba; dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu Ewę Szpitman; dyrektora Powiatowego Ogniska Baletowego im. L. Nartowskiej w Jarosławiu Roberta Drewniaka; dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jarosławiu Olafa Pokrywkę; komendanta Ochotniczego Hufca Pracy Oddział w Jarosławiu Wiolettę Propolę; dyrektora Zakładów Mięsnych SOKOŁÓW S.A Oddział w Jarosławiu dr Leszka Wybrańca; dyrektora ds. Marketingu Sokołów S.A.: Mariusza Stasieńko; artystę plastyka (twórcę muralu) Marka Gliwę; dyrektorów jarosławskich szkół, przewodniczących nauczycielskich związków zawodowych Jadwigę Piątek oraz Andrzeja Mamaka, byłych dyrektorów naszej szkoły, pracodawców, sponsorów, absolwentów, rodziców i przyjaciół szkoły. Wszyscy goście mogli upamiętnić swój udział w uroczystości wpisując się do pamiątkowej księgi honorowej.

Podczas uroczystej akademii przedstawiono historię szkoły, która przez lata zmieniała swoje oblicze, by stać się, na przekór metryce, placówką nowoczesną, otwartą na świat i potrzeby młodych ludzi. W czasie przemówień gości nie zabrakło życzeń, kwiatów, upominków i ciepłych słów.

Podczas akademii młodzież zaprezentowała kierunki kształcenia w naszej szkole w formie krótkich pokazów, co spotkało się z aplauzem widowni. Nie zabrakło okolicznościowych piosenek i nostalgicznej poezji. Wielką atrakcją dla zebranych okazało się nietypowe zaproszenie na pokład samolotu, który przeniósł wszystkich do miejsca wmurowania kapsuły czasu i odsłonięcia okolicznościowego muralu. W trakcie podróży w chmurach pasażerowie mogli obejrzeć film przedstawiający historię szkoły i skorzystać z serwisu upominkowego, w ramach którego stewardesy rozdawały mydełka wykonane
w szkolnym laboratorium chemicznym, okolicznościowe wyroby cukiernicze z naszej pracowni oraz pamiątkowe stempelki

Końcowym, ale nie mniej ważnym, elementem uroczystości było wmurowanie kapsuły czasu, w której umieszczono przedmioty charakterystyczne dla naszej szkoły i otaczającej nas rzeczywistości.

Znalazły się wśród nich: kartka z pamiętnika uczennicy, prace pisemne „ZSSIB za 25 lat”, nośniki pamięci zawierające wydanie okolicznościowe z okazji 75-lecia oraz archiwum strony internetowej szkoły; filmiki ze szkolnych pracowni zawodowych, pamiątkowe zdjęcie społeczności szkolnej, sprawozdanie finansowe za I kwartał 2023 roku, list od rady pedagogicznej do przyszłych pracowników szkoły; maseczka uszyta przez panią dyrektor w pierwszych dniach pandemii; przedmioty wybrane przez uczniów w drodze głosowania, które uznali za charakterystyczne dla ich czasu szkolnego: identyfikator, zakładka, symbole mediów społecznościowych i komunikatorów naszych czasów, smartfon, puszka po energetyku, opakowanie oraz paragon z „Żabki”, oryginalne, nietypowe uwagi z dzienników lekcyjnych oraz nośnik zawierający wirtualny spacer po szkole. Do tych przedmiotów dołączono również „Szkolny List do przyszłości” przygotowany przez naszych przyjaciół i pracodawców państwa Janinę i Władysława Wyczawskich oraz nośnik pamięci przygotowany przez fundatora kapsuły, wieloletniego partnera szkoły oraz sponsora – Zakłady Mięsne SOKOŁÓW S.A. oddział w Jarosławiu. Bezpośrednio po wmurowaniu kapsuły nastąpiło również uroczyste odsłonięcie muralu przedstawiającego naszą patronkę – Marię Curie – Skłodowską
i dawne nazwy szkoły.

Dodatkowo obok muralu zostały wyłożone kroniki szkolne dokumentujące karty historii ZSSiB, które mogli przejrzeć goście zebrani na uroczystości. Każda z pracowni szkolnych otworzyła w tym dniu swoje podwoje, zapraszając do zwiedzania. Dla wszystkich gości w naszych pracowniach gastronomicznych oraz dzięki uprzejmości pana Tadeusza Słowika i restauracji „Klasyczna” w Jarosławiu przygotowano również poczęstunek.

W godzinach popołudniowych odprawiona została uroczysta Msza Św. w kościele Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu . Bezpośrednio po niej odbyły się spotkania absolwentów w murach szkoły. 75 lat funkcjonowania szkoły podkreślił piękny tort urodzinowy przygotowany przez szkolną pracownię cukierniczą. Przez ponad siedem dekad mury placówki opuściło tysiące młodych ludzi. Łączy ich jedno. Przekonanie, że ZSSiB to więcej niż szkoła.

Sponsorami 75-lecia byli:

Zakłady Mięsne SOKOŁÓW S.A. oddział w Jarosławiu Restauracja KLASYCZNA Tadeusz Słowik w Jarosławiu Fabryka Pieczywa Cukierniczego „SAN” – Pajda Sp. z o.o. w Jarosławiu Restauracja Azjatycka THANG DINH MANH w Jarosławiu Dwór Hetman w Jarosławiu Państwo Janina i Władysław Wyczawscy Maria Piekuś Usługi Gastronomiczne i Transportowe Handel Detaliczny i Hurtowy w Jarosławiu Salon Fryzjerski U KASI w Jarosławiu p. Kataryna Wróbel Salon Fryzjersko-Kosmetyczny DIANA w Jarosławiu p Maria Wojdyła ER-TEL s.c. w Jarosławiu

Patronat medialny nad uroczystością objęły:

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji zorganizowaliśmy dzień aktywności. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi: p. Teresą Krasnowską, p. Renatą Lotycz, policjantką Agnieszką Stysiał oraz siatkarkami grupy SanPajda Jarosław wspólnie promowaliśmy zdrowy tryb życia. Ćwiczenia prowadzone przez siatkarki, tor w narkogoglach, zdrowe przekąski przygotowane w naszych pracowniach, a wszystko w promieniach wiosennego słońca.